In addition:

William Rick Singer, 58, of Newport Beach, Calif., owner of the Edge College Career Network and CEO of the Key Worldwide Foundation, was charged in an information with racketeering conspiracy and money laundering.,John Vandemoer, 41, of Stanford, Calif., the former sailing coach at Stanford University, was charged in an information with racketeering conspiracy.,Charged with racketeering conspiracy: read more

More about the Ohio Prep Sportswriters Association can be found at: DIVISION I GIRLS BASKETBALL ALL-OHIO  PLAYER OF THE YEAR: Kierstan Bell, Canton McKinley COACH OF THE YEAR: Dave Zvara, Avon Lake FIRST TEAM Jacy Sheldon, Dublin Coffman, 5-foot-11, sr., 28.3 points per game; Madison Greene, Pickerington Central, 5-7, sr., 16.0; Constance Chaplin, Euclid, 5-9, sr., 29.0; Kierstan Bell, Canton McKinley, 6-1, sr., 28.8; Sammie Puisis, Mason, sr., 6-1, 17.5; Shyanne Sellers, Aurora, 6-1, soph., 21.0; Jala Johnson, Toledo Notre Dame, 5-8, sr., 16.2; Destiny Leo, Eastlake North, 5-10, jr., 29.4; Destiny Bohanon, Huber Heights Wayne, 5-9, sr., 15.1; Gabbie Marshall, Cincinnati Mount Notre Dame, 5-9, sr., 13.7.,THIRD TEAM Hailey Weaver, Solon, 5-11, soph., 15.0; Anyssa Jones, Westerville South, 5-11, jr., 15.8; Annie Rauch, Hilliard Darby, 6-3, sr., 17.0; Chance Gray, Lakota West, 5-9, fr., 14.8; Hayley Sims, Cleveland Heights, 5-7, jr., 17.0; Hayley Smith, Canton GlenOak, 6-1, jr., 12.0; Corinne Thomas, New Carlisle Tecumseh, 5-9, sr., 22.0; Emily Andrassy, Stow-Munroe Falls, 5-7, sr., 14.1; Audrey Spiker, Dresden Tri-Valley, 5-8, jr., 14.0; Sommer Pitzer, Westerville South, 5-3, sr., 12.3; Destiny McDonald, Lima Senior, 5-5, sr., 15.7.,HONORABLE MENTION Alexis Reese, Euclid; Kaitlyn Kinczel, Mayfield Village Mayfield; Reagan Bass, Strongsville; Alexandria Hunter, Bedford; Amaya Staton, Amherst Steele; Laurene Tere, Cleveland John Hay; Abby Carter, Eastlake North; Kamarah Bender, Warren Harding; Alana Ellis, Twinsburg; Lizzy Stefanov, Stow-Munroe Falls; Chelsea Huffman, Cuyahoga Falls; Nakyah Terrell, Canton McKinley; Jade Abdulla, Canton GlenOak; Emma Dretke, Massillon Jackson; Peyton Davis, North Canton Hoover; Serena Sammarone, Canfield; Raegan Burkey, Youngstown Boardman; Hannah Kroft, Marietta; Kyndal Howe, Dresden Tri-Valley; Lauren King, Dresden Tri-Valley; Breanne Beatty, Worthington Thomas Worthington; Annie Rauch, Hilliard Darby; Imarinah Russell, Dublin Coffman; Reagan Willingham, Ashville Teays Valley; KK Bransford, Cincinnati Mount Notre Dame; Sean Kelly Darks, Cincinnati Walnut Hills; Lexi Fleming, Cincinnati Mercy McAuley; Jillian Hayes, Loveland; Mickayla Perdue, Springfield; CiCi Riggins, Hamilton; Madeline Westbeld, Kettering Fairmont; Katie Thomas, Findlay; Abby Hickey, Toledo Whitmer; Kacee Baumhower, Sylvania Northview; Kylie Griggs, Perrysburg; Halle Barnett, Sylvania Southview; Keyaira Burroughs, Toledo Start.,COACH OF THE YEAR: Kevin Cornell, New Philadelphia FIRST TEAM Annika Corcoran, Gates Mills Gilmour Academy, 5-foot-8, sr., 17.9 points per game; Dayshanette Harris, Youngstown Ursuline, 5-7, sr., 28.3; Mikala Morris, Springfield Kenton Ridge, 6-2, sr., 27.0; Zia Cooke, Toledo Rogers, 5-9, sr., 22.5; Hannah Haithcock, Washington Court House Washington, 6-0, sr., 17.0; Layne Ferrell, Franklin, 6-1, sr., 20.8; Casey Santoro, Bellevue, 5-4, jr., 21.9; Madison Royal-Davis, Toledo Rogers, 5-10, 17.9; Samaria Rodgers-Gossett, Columbus Eastmoor, 5-6, sr., 14.0; Maddie Antenucci, Cincinnati Indian Hill, 5-10, jr., 19.3.,C.H. Washington; Hannah Burnside, Lancaster Fairfield Union; Abby Hatter, Circleville Logan Elm; Laura Manderick, Athens; Zoiee Smith, Waverly; Kayla Burchett, Greenfield McClain; Rachel Cooke, Thornville Sheridan; Josie Ousley, McArthur Vinton County; Kylie Kiger, Wintersville Indian Creek; Josie Pry, New Philadelphia; Addie Rhodes, Minerva; Katie Strama, St. Clairsville; Madison Fields, Steubenville; Macie Jarrett, Zanesville Maysville; Bethany Colling, Duncan Falls Philo; Erin Boehm, Sunbury Big Walnut; Hannah Cowan, Delaware Buckeye Valley; Madison Linn, Hebron Lakewood; Malorie Colwell, London; Kadai Green-Tucker, Columbus South; Abby Jones, Plain City Jonathan Alder; Hailey Jordan, Columbus Eastmoor Academy; Jessica Nation, Olentangy Berlin; Cate Schieber, Granville; Maddy Vincent, Columbus Bexley; Emily Byrne, Cincinnati McNicholas; Clarissa Craig, St Bernard Roger Bacon; Paige Garr, Goshen; Sha’mya Leigh, Trotwood-Madison; Ashleigh Mader, Tipp City Tippecanoe; Chloe Smith, Germantown Valley View; Sky Thomas, Cin.

Turpin, 5-9, sr., 17.2;

FIRST TEAM: Griffin Doseck, Anna, 6-foot-5, senior, 15.0 points per game; Alex Dotson, Cincinnati Purcell Marian, 6-4, sr., 13.3; Trevon Ellis, Dayton Stivers School for the Arts, 6-3, jr., 13.0; Jacob Gudorf, Brookville, 6-3, sr., 15.2; Brayden Sipple, Blanchester, 6-4, so., 26.2; Grant Whisman, Middletown Madison, 6-7, jr., 16.7; Mark Wise, Cin.,FIRST TEAM: Ethan Conley, Arcanum Franklin Monroe, 6-foot-4, senior, 27.3 points per game; Adonis Davis, Springfield Emmanuel Christian Academy, 6-4, sr., 15.0; Sabien Doolittle, Springfield Catholic Central, 6-4, sr., 15.0; Hunter Muir, Ansonia, 6-3, sr., 12.6; Trent Platfoot, Jackson Center, 6-0, sr., 12.5; Erik Uszynski, Xenia Legacy Christian Academy, 6-4, sr., 16.1; Kaden Warner, Cincinnati James Gamble Montessori, 5-11, so., 24.9.,The 2018-19 All-Southwest District girls high school basketball teams, as selected by a media panel from the district: read more

100 Freestyle: Troie Gruggs, Galion; Abbie Masi, Lexington; Olivia Newman, Lexington; Kassie Stine, Shelby; Cassidy Vogt, Colonel Crawford; Jillianne Gregg, Colonel Crawford; Sari Conner, Galion; Shelby Keever, Ontario; Ava Perkins, Lexington; Sarah Scott, Bucyrus.,100 Butterfly: Rylie White, Shelby; Sarah Malaska, Lexington; Lily Weeks, Lexington; Amy Evans, Ontario; Anna Shaffer, Lexington; Madeline Keller, Colonel Crawford; Kennedy Speck, Galion; Morgan Young, Bucyrus.,200 Individual Medley: Alli McFarland, Lexington; Sage Moore, Lexington; Reyna Hoffman, Shelby; Kaisey Speck, Galion; Sarah Malaska, Lexington; Emma Swisher, Colonel Crawford; Jadyn McPherson, Shelby; Myla Creed, Ontario.,200 Medley Relay: Lexington; Colonel Crawford; Shelby; Ontario; Galion; Bucyrus; Madison.,200 Freestyle: Wilson Cannon, Lexington; Kenton Cordrey, Ontario; Weston Rose, Galion; Alec Dicus, Galion; Jacob Hathaway, Lexington; Jadon Wyant, Lexington; Lucas Starling, Lexington; Logen Cline, Shelby; Clay Karnes, Galion; Noah Anderson, Mansfield Senior; Mitchell Ballenger, Mansfield Christian.

Ottawa-Glandorf and Ottoville will enter the postseason as ranked teams after earning state recognition in the final Associated Press girls basketball poll of the season released on Tuesday.,Of other area interest, Sylvania Southview finished the year No. 9 in Division I while Toledo Rogers garnered four first-place votes in Division II en route to a No. 4 spot in the final poll.,How a state panel of sports writers and broadcasters rates Ohio high school girls basketball teams in the Associated Press polls, by OHSAA divisions, with won-lost record and total points (first-place votes in parentheses):

1, Pickerington Cent.,Mt. Notre Dame 19-2 115 read more

Austintown 62, Lakeside 34

Sabria Hunter scored 29 points as Fitch clinched the All-American Conference Red Tier.,Boardman was led by Katie Stamp with 12 points and 12 rebounds.,Kyla Jamison led the Quakers with 15 points and eight rebounds and Ellie Davidson and Echo Mayer-Kutz each scored 14.,Neither team scored any points in the second quarter.,Sydney Ogden scored a game-high 21 points in defeat for Heartland Christian. read more

Despite falling to No. 2 Minster over the weekend, Ottoville rose three spots in the Division IV state poll as a part of the newest Associated Press girls state basketball poll released on Tuesday.,The Lady Green are ranked seventh in the state in Division IV, five points behind sixth-place Fairfield Christian.,Of area interest, Sylvania Southview stayed pat at No. 9 in Division I, garnering a first-place vote.,Pickerington Central (Division I), Columbus Africentric (D-III) and Fort Loramie (D-IV) held onto their No. 1 positions in their respective divisions while Dayton Carroll took over the No. 1 spot from last week’s No. 1, New Philadelphia.,How a state panel of sports writers and broadcasters rates Ohio high school girls basketball teams in the Associated Press polls, by OHSAA divisions, with won-lost record and total points (first-place votes in parentheses):

1, Pickerington Cent. read more

Stoutsville: Alexis Butterbaugh Lancaster: Colten Clark Millersport: Patricia Alley Carroll: Chandler Minnard Fairfield County Foundation The Fairfield County Foundation welcomed four new members to its Board of Trustees: Lynn Barboza, Eileen Competti, Suzanne Lang and Joshua Moore.,Lang is president of the Friends of Wagnalls Memorial Library in Lithopolis, a board member for Big Brothers Big Sisters of Fairfield County and has served as a member of the Central Ohio Estate Planning Council in Lancaster since 2016

Moore has a bachelor of science in sports management from Ohio University and a Master of Business Administration from Keller Graduate School of Management at DeVry University.,Moore is a member of The Ohio Association for Collegiate Admissions Counselors (OACAC), the National Association for College Admission Counseling (NACAC), Student Affairs Administrators in Higher Education (NASPA) and the Fairfield County College Board (FCCB).,Over 20 LU FFA members were there and met with other FFA members from schools in Fairfield County.,County and District Parliamentary Procedure CDE LU FFA members took place in this contest by running a business meeting smoothly under Robert's Rules of Order. read more

Friday’s Results

Arcanum 39, Franklin Monroe 37: Meeks (A) 11; Conley (FM) 12.,Legacy Christian 76, Yellow Springs 30 read more

Cedarville 51, Franklin Monroe 50

Covington Catholic (KY) 67, Wayne 66 read more