Comments Off on Sand Rock boys move up three spots in latest ASWA basketball rankings

Staff Reports

Coming off a 72-58 victory over Westbrook Christian on Tuesday night to clinch hosting the upcoming Class 2A, Area 12 basketball tournament, the Sand Rock Wildcats (14-3) moved up three spots to No. 7 in the latest Alabama Sports Writers Association rankings. The latest poll was released late Wednesday evening.

While the Wildcats moved up this week, two other area boys teams took a slight dip. Class 2A Spring Garden (12-5) slipped a spot to No. 9, and Class 3A Piedmont (5-5) dropped three places to No. 9.

There were no changes for area girls teams in the latest poll. Spring Garden (18-2) still comes in at No. 2 while Sand Rock (12-7) holds steady at No. 9 in the Class 2A girls rankings.

Class 4A Cherokee County (14-4) and Class 3A Collinsville (15-4) continue to receive consideration for the poll.

This week’s complete ASWA high school basketball rankings are listed below. Nominations are made by each area’s local sports writers.

GIRLS

CLASS 7A

1. Hoover (19-0)

2. Vestavia Hills (21-2)

3. Hewitt-Trussville (19-2)

4. Foley (14-3)

5. Theodore (18-3)

6. Spain Park (17-6)

7. Auburn (11-3)

8. Sparkman (14-7)

9. Gadsden City (13-4)

10. Davidson (8-9)

Others nominated: Austin (8-8), Dothan (8-4), James Clemens (8-10), Thompson (14-4).

CLASS 6A

1. Hazel Green (21-1)

2. Eufaula (15-3)

3. McGill-Toolen (12-5)

4. Athens (10-1)

5. Buckhorn (14-2)

6. Hartselle (11-2)

7. Northridge (13-4)

8. Mortimer Jordan (17-3)

9. Oxford (15-4)

10. Carver-Montgomery (5-3)

Others nominated: Chelsea (14-5), Cullman (12-7), Madison Academy (6-8), McAdory (10-10), Muscle Shoals (6-7), Opelika (5-7), Scottsboro (10-3).

CLASS 5A

1. Central-Tuscaloosa (7-2)

2. Pleasant Grove (17-4)

3. Charles Henderson (7-2)

4. Carver-Birmingham (12-4)

5. Selma (3-1)

6. Mae Jemison (7-5)

7. LeFlore (11-5)

8. Lee-Huntsville (6-7)

9. Guntersville (11-4)

10. Lawrence Co. (12-2)

Others nominated: East Limestone (8-9), Fairfield (9-6), Marbury (7-5), Ramsay (8-10).

CLASS 4A

1. Priceville (15-5)

2. Anniston (11-3)

3. Rogers (16-5)

4. Deshler (13-7)

5. Jackson (12-2)

6. Williamson (9-2)

7. Handley (10-8)

8. Oneonta (11-5)

9. St. James (10-5)

10. New Hope (7-5)

Others nominated: Cherokee Co. (14-4), Geneva (9-6), North Jackson (6-6).

CLASS 3A

1. Montgomery Academy (14-2)

2. Susan Moore (20-2)

3. Prattville Christian (17-2)

4. T.R. Miller (8-1)

5. Hillcrest-Evergreen (9-1)

6. Lauderdale Co. (11-3)

7. Winfield (15-2)

8. Trinity (12-3)

9. Phil Campbell (16-5)

10. Plainview (18-5)

Others nominated: Collinsville (15-4), Elkmont (10-5), Ohatchee (6-3), Sylvania (15-5).

CLASS 2A

1. Pisgah (12-5)

2. Spring Garden (18-2)

3. Midfield (12-4)

4. G.W. Long (8-0)

5. Geneva Co. (11-5)

6. Hatton (13-2)

7. Cold Springs (12-5)

8. Ider (15-7)

9. Sand Rock (12-7)

10. Falkville (16-5)

Others nominated: Mars Hill Bible (4-2), St. Luke’s (9-3), Westminster-Oak Mountain (8-3).

CLASS 1A

1. Skyline (17-5)

2. Samson (14-2)

3. Winterboro (9-0)

4. Loachapoka (7-7)

5. Coosa Christian (15-2)

6. Marion Co. (14-7)

7. Florala (7-6)

8. Pleasant Home (6-3)

9. Lindsay Lane (10-4)

10. R.A. Hubbard (5-2)

Others nominated: Covenant Christian (6-1), Vina (7-5).

AISA

1. Glenwood (14-1)

2. Clarke Prep (15-3)

3. Tuscaloosa Academy (11-1)

4. Lee-Scott (7-5)

5. Southern Academy (9-1)

6. Lakeside (7-4)

7. Chambers Academy (7-3)

8. Lowndes Academy (8-0)

9. Sparta (4-5)

10. Monroe Academy (7-4)

Others nominated: Edgewood Academy (NA), Fort Dale Academy (NA), Patrician Academy (4-8).

BOYS

CLASS 7A

1. Fairhope (18-0)

2. Vestavia Hills (19-2)

3. Spain Park (19-2)

4. Hoover (14-5)

5. Sparkman (10-4)

6. Huntsville (13-4)

7. Gadsden City (14-8)

8. James Clemens (11-5)

9. Thompson (10-7)

10. Austin (6-6)

Others nominated: Albertville (14-4), Baker (10-6), Dothan (8-8), Enterprise (13-4), Florence (7-5), Oak Mountain (13-7).

CLASS 6A

1. Huffman (9-2)

2. Pinson Valley (11-2)

3. Shades Valley (8-3)

4. Eufaula (16-3)

5. Hartselle (16-2)

6. Mountain Brook (16-6)

7. Calera (11-6)

8. Oxford (16-2)

9. Spanish Fort (14-3)

10. Hillcrest-Tuscaloosa (11-3)

Others nominated: Buckhorn (14-6), Clay-Chalkville (10-4), Cullman (9-5), Decatur (11-10), Minor (12-6), Muscle Shoals (6-4), Robertsdale (16-5), Scottsboro (13-3), Valley (8-2).

CLASS 5A

1. Ramsay (13-5)

2. Pleasant Grove (12-4)

3. Parker (8-3)

4. Center Point (5-2)

5. Lee-Huntsville (4-1)

6. Sylacauga (11-1)

7. Talladega (9-2)

8. LeFlore (6-5)

9. West Point (13-5)

10. Guntersville (12-3)

Others nominated: B.C. Rain (9-4), Carroll-Ozark (14-8), Charles Henderson (14-7), Douglas (12-5), Faith-Mobile (7-6), Greenville (9-7), Lawrence Co. (9-5), Russellville (9-4), Selma (3-2).

CLASS 4A

1. Williamson (17-2)

2. White Plains (11-3)

3. Westminster-Huntsville (12-3)

4. Anniston (12-3)

5. Good Hope (13-4)

6. Dallas Co. (7-1)

7. St. Michael (12-7)

8. Brooks (10-5)

9. Hamilton (12-7)

10. West Morgan (6-7)

Others nominated: Central-Florence (12-5), Haleyville (15-5), West Limestone (7-8).

CLASS 3A

1. Hillcrest-Evergreen (9-3)

2. Fyffe (12-4)

3. Cottage Hill (13-1)

4. Plainview (19-3)

5. Mobile Christian (13-4)

6. Opp (11-0)

7. Chickasaw (9-2)

8. Pike Co. (2-1)

9. Piedmont (5-5)

10. Elkmont (11-4)

Others nominated: Clements (10-6), Danville (9-6), Geraldine (12-3), Lauderdale Co. (12-4), Providence Christian (10-3), Wicksburg (13-5), Winfield (13-8).

CLASS 2A

1. Midfield (14-5)

2. Calhoun (8-6)

3. North Sand Mountain (13-4)

4. Clarke Co. (16-3)

5. Section (11-7)

6. Geneva Co. (11-2)

7. Sand Rock (14-3)

8. Hatton (9-4)

9. Spring Garden (12-5)

10. Lanett (7-2)

Others nominated: Red Bay (7-5), Westbrook Christian (11-4), Westminster-Oak Mountain (8-3).

CLASS 1A

1. Skyline (13-4)

2. Decatur Heritage (6-7)

3. Covenant Christian (12-2)

4. Florala (15-3)

5. Brantley (7-0)

6. Pickens Co. (5-2)

7. Ragland (13-4)

8. Autaugaville (9-0)

9. Belgreen (13-2)

10. Jacksonville Christian (9-4)

Others nominated: Athens Bible (6-4), Woodville (8-4).

AISA

1. Tuscaloosa Academy (15-0)

2. Pike Liberal Arts (10-2)

3. Chambers Academy (9-1)

4. Jackson Academy (9-1)

5. Heritage Christian (12-1)

6. Glenwood (13-3)

7. Springwood (10-4)

8. Clarke Prep (11-5)

9. Macon-East (6-5)

10. Evangel Christian (3-4)

Others nominated: Morgan Academy (4-7), Sparta (5-6).

NOMINATIONS RECEIVED FROM

AL.com

Alexander City Outlook

Anniston Star

Atmore Advance

Clarke Co. Democrat

Cullman Times

Decatur Daily

Dothan Eagle

Evergreen Courant

Florence TimesDaily

Gadsden Messenger

Gadsden Times

Jackson Co. Sentinel

Montgomery Advertiser

Sand Mountain Reporter

Selma Times-Journal

Shelby Co. Reporter

Starnes Publishing

Talladega Daily Home

Valley Times-News

WEIS Radio

This entry was posted in Sports Psychology and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , by Dr. Brett. Bookmark the permalink.

Comments are closed.